آموزش ترکیب رنگهای ساختمانی

آموزش ترکیب رنگهای ساختمانی

نویسنده: مهندس صفدری

معمولا ترکیب رنگ یکی از مهمترین قسمتهای کار رنگ آمیزی می باشد که با اشتباه کردن در آن موجب از دست رفتن وقت ،هزینه ،نیاز به دوباره کاری و عدم رسیدن به نتیجه دلخواه می باشد.

اکثر افراد به علت سخت پنداشتن ترکیب رنگ معمولا از رنگ آمیزی ترس دارند که ما در اینجا قصد داریم با آموزش ترکیب رنگ به شما در رنگ آمیزی کمک کنیم.

گام نخست آشنایی با رنگهای اصلی است:

قرمز، زرد و آبی رنگ‌های اصلی هستند زیرا دانه‌های رنگی تشکیل دهنده آنها از ترکیب هیچ رنگ دیگری به وجود نیامده و تمام رنگ‌های دیگر از ترکیبات مختلف این سه رنگ با یکدیگر به دست می‌آیند.

سبز، نارنجی و بنفش رنگ‌هایی هستند که از ترکیب رنگ‌های اصلی با یکدیگر حاصل می‌شوند. محل قرار گیری هر رنگ ثانویه در دایره رنگ، بین دو رنگ اصلی تشکیل دهنده اش است.

در نقاشی ساختمان ترکیب رنگ کمی متفاوت است به این صورت که دو رنگ سفید و مشکی نیز به رنگهای ما اضافه می شوند و در تیره و روشن کردن رنگها به ما کمک می کنند.

 

بدلیل استفاده از رنگهای روشن در ساختمان شروع ترکیب یا ساختن رنگهای ساختمانی مورد نظر ما با رنگ سفید است بدین صورت که میزان رنگ مورد نیاز را تخمین زده و رنگ سفید به همان اندازه را تهیه و بعد با اضافه کردن مادر رنگ، رنگ دلخواه خود را می سازیم.

طیف رنگهای خاکستری تا طوسی با اضافه کردن مادر رنگ مشکی  با رنگ سفید بدست می آیند. به این نکته مهم توجه داشته باشید که در استفاده از مادر رنگ مشکی خیلی باید احتیاط کرد چون با اضافه کردن مقدار خیلی کم طیف رنگی کاملا عوض می شود و ممکن است که شما رنگی خیلی تیره تر از آنچه که تصور می کردید بدست آورید.

رنگ فیلی

از ترکیب سفید با مقدار خیلی کم مشکی و آبی بدست می آید.

رنگ صورتی

(رنگ مورد علاقه دختر بچه ها) را با اضافه کردن رنگ قرمز به رنگ سفید می توان بدست آورد که با اضافه کردن مقدار خیلی کم از رنگ مشکی رنگ صورتی چرک بدست می آید.

رنگ گل بهی

را می توانید با اضافه کردن مادر رنگهای قرمز و گل ماشی به رنگ سفید بدست آورید.

رنگ کرم استخوانی

این رنگ را می توانید با اضافه کردن مادر رنگهای گل ماشی و مقدار خیلی کمی مشکی بدست آورید.هرچه مقدار گل ماش را اضافه کنید رنگ شما به سمت رنگ نخودی متمایل می شود.

رنگ یاسی

از ترکیب رنگهای قرمز ،آبی و سفید بدست می اید که می توان رنگ یاسی را به نوعی رنگ بنفش روشن دانست. با اضافه کردن بیشتر یکی از رنگهای قرمز و آبی می توانید یاسی گرم یا سرد داشته باشید.

رنگ آبی روشن

از ترکیب مادر رنگ آبی و رنگ سفید بدست می آید.

رنگ سبز زیتونی

از ترکیب رنگهای گل ماشی و  آبی بدست آورید.

سبز پسته ای

از ترکیب رنگهای سفید و سبز ساخته می شود.

 سبز کاهویی

از ترکیب رنگ زرد و آبی بدست آورید.

 سبز فیروزه ای

با اضافه کردن مقدار کمی رنگ زرد به آبی روشن بسازید.

رنگ شیری:

از اضافه کردن مقدار خیلی کم از مادر رنگ گل ماشی به رنگ سفید بدست می آید.

رنگ جگری:

با اضافه کردن مقدار خیلی کم مشکی به قرمز بدست می آید.

رنگ کالباسی:

از اضافه کردن سفید به رنگ قهوه ای ساخته می شود.

رنگ آجری:

آجری پرده‌ای از رنگ قرمز بین صورتی و نارنجی است. وجه تسمیهٔ آن رنگ آجرهای ساخته شده از خاک رس است.

رنگهای طلایی ،نقره ای ،برنز و مسی و بژ:

این نوع از رنگها چون از ترکیب رنگهای دیگر بدست نمی آیند را باید به صورت ترکیب پودر و روغن جلا یا به صورت رنگهای آماده آکریلیک تهیه کرد .

نکات مهم:

۱)برای روشن تر کردن بیشتر رنگها از رنگ سفید و برای تیره کردن(چرک شدن) از رنگ مشکی استفاده کنید.البته برای همه رنگها اینگونه نیست مثلا برای روشن تر شدن رنگ قهوه ای باید از گل ماشی استفاده کرد.

۲)برای ساخت رنگ های طلایی ،مسی ، نقره ای و برنز باید پودرهایی که در بازار موجود است را با روغن جلا مخلوط کنید تا رنگ مورد نظرتون بدست بیاد. البته بهتره که برای مصارف داخل ساختمان از نوع آکریلیک این رنگها استفاده کنید.

۳)در رنگهای آکریلیک باید از ماده رنگ مخصوص رنگهای آکریلیک استفاده کرد.

۴)حلال رنگهای پلاستیک و آکریلیک آب ،حلال رنگ روغنی تینر۲۰۰۰ نفت و بنزین (بهترین حلال تینر ۲۰۰۰ است ولی در صورت در دسترس نبودن از نفت و بنزین می توان استفاده کرد که ممکن است موجب کاهش کیفیت رنگ شوند.) و حلال رنگهای فوری نیز تینر ۱۰۰۰۰ است.

نکته مهم:از اضافه کردن مادر رنگ، مستقیما به رنگ اکیدا خودداری کنید.ابتدا مادر رنگها را در یک ظرف دیگر با یک لیتر آب حل کنید و سپس کم کم به رنگ سفید اضافه کنید.این کار موجب می شود رنگدانه ها به خوبی در آب حل و پس از اضافه شدن به رنگ سفید از ایجاد نقطه های رنگی و ایجاد سایه جلوگیری کند.

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید سوالات ونظرات خود را از طریق قسمت نظرات، ایمیل یا از برنامه تلگرام ( ۰۹۱۸۲۸۲۱۲۰۰) مطرح کنید تا در اولین فرصت پاسخ مناسب برای شما ارسال گردد.

همچنین اگر در ساخت و ترکیب رنگ نیاز به مشاوره و کمک دارید فقط با هزینه ۵۰ هزار تومان می توانید از خدمات استادکاران ماهر و با تجربه در محل کار یا منزل خود استفاده کنید و دیگر نگران از دست رفتن مصالح،  وقت و بدست نیامدن نتیجه دلخواه نباشید.

44 thoughts on “آموزش ترکیب رنگهای ساختمانی

 1. رصا

  بسمه تعالی
  ممنونم خیلی عالی بود فقط اگر مقدار ترکیب را می گفتید خیلی عالی می شد

 2. sakhteman19 Post author

  با سلام خدمت شما بازدید کننده عزیز
  به علت متفاوت بود طیف رنگی و غلظت مادر رنگهای و رنگ سفید شرکتهای مختلف فرمول دقیقی برای اضافه کردن مادر رنگ به رنگ اصلی نمی توان پیدا کرد و حتی با تجربه ترین نقاشان ساختمان هم برای ساخت رنگ دلخواه مشتری یک نمونه کوچک از رنگ ساخته شده اجرا می کنند ،ولی با توجه به تجربه بدست آمده رنگ اجرا شده و خشک شده در رنگهای پلاستیک روشن تر از رنگ مایع ساخته شده و در رنگهای روغنی رنگ اجرا و خشک شده پررنگ تر از رنگ مایع ساخته شده است.

 3. Maram

  سلام و عرض ادب
  یه سوالی داشتم و منتظر جوابشم دنبال رنگی میگردم ک به رنگ خاک باشه بنظرتون باید چیکار کنم میتونم با ترکیب رنگ بدستش بیارم ؟ لطفا کمکم کنین واقعا نیاز دارم و منتظر جوابم لطفا به آدرس ایمیلم جوابو بفرستین لطفا
  البته حتما باید رنگ پلاستیک باشه

 4. صفدری Post author

  با سلام
  رنگ خاکی و نسکافه ای بسیار شبیه هم هستند لذا شما از ترکیب رنگ نسکافه ای استفاده کنید (ترکیبی از رنگ سفید + رنگ زرد + رنگ سیاه + رنگ قرمز) و با کم و زیاد کردن هرکدوم از این رنگها ترکیب رنگ مورد علاقه خودتون رو بسازید
  البته پیشنهاد من تهیه این چنین طیف رنگهایی از مراکز ترکیب رنگ و مشابه کاتالوگ های موجود اون دستگاه است

 5. مرتضی

  سلام:
  ببخشید برای ساختن رنگ کرم متمایل به استخوونی به یک کیلو رنگ نیم براق خام چه میزان مادر رنگ مشکی و چه میزان مادر رنگ گل ماش اضافه گردد یه مقدار توضیح بدین ممنون.

 6. بهار

  سلام من مطالعه کردم خوب بود اما کامل کامل نبود وبرای رنگ قهوه ای واضح نگفته بودین به هر حال ممنون از لطف شما

 7. صفدری Post author

  با سلام خدمت شما
  ممنون از انتقاد شما اگه دقیقا بگید سوالتون راجع به رنگ قهوه ای چیه حتما به مطلب اضافه ش می کنیم

 8. صفدری Post author

  سلام خدمت شما
  متاسفانه به دلیل متفاوت بودن غلظت و طیف رنگی مادر رنگهای تولیدی شرکت های مختلف نمی توان درصد خاصی در نظر گرفت و فقط با تجربه این ترکیب بدست میاد
  فقط توصیه اکید بنده بر احتیاط در استفاده از مادر رنگ مشکی ه مثلا به اندازه یک قاشق غذاخوری رنگ مشکی یک کیلو رنگ سفید رو به خاکستری پررنگ تبدیل می کنه
  شما با کم کم اضافه کردن مادر رنگ و اجرای رنگ بدست آمده در هر مرحله باید به رنگ مورد نظرتون برسید

 9. صفدری Post author

  با سلام خدمت همه بازدید کننده های عزیز
  رنگ پرتغالی از ترکیب زرد و قرمز ساخته میشه که با اضافه کردن مقدار دلخواه سفید رنگ روشن تری خواهید داشت

 10. صفدری Post author

  سلام و درود
  رنگ پرتغالی همون نارنجی کم رنگ هستش که شما از ترکیب مادر رنگهای زرد و قرمز نارنجی رو بدست میارید بعد با اضافه کردن این نارنجی به سفید رنگ مورد نظرتون رو بدست بیارید

 11. م.ت

  با سلام و عرض تشکر از مطالب مفیدتون‌.
  لطفا بفرمایید چه رنگ و چه میزانی غز آن با سفید باید مخلوط کنم که رنگ صدفی(پلاستیک) بدست بیاد؟ آیا رنگ صدفی همون شیری موجود در متن هست؟
  با سپاس فراوان

 12. hasan

  سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر کنم و امیدوارم باعث
  ایجاد انگیزه براتون بشه

 13. پوریا

  سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون
  ازتون تشکر کنم و امیدوارم باعث ایجاد انگیزه براتون بشه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.