کابينت آشپزخانه

کابينت آشپزخانه

 

Cabinet

کابينت آشپزخانه به وسايلي گفته مي شود که براي ذخيره غذا، نگهداري وسايل پخت و پز، ظروف غذا خوري و ديگر وسايل آشپزخانه استفاده مي شوند. در طراحي کابينت معمولا محل های خاصي را نيز براي وسايلي مانند يخچال، ماشين ظرف شويي و فر گاز اختصاص مي دهند (کابينت کنار فر گاز را به دليل گرما بايد عايق بندي کرد). امروزه روش هاي مختلفي براي طراحي کابينت آشپزخانه وجود دارد.

هر کابينت شامل جعبه هايي است که از پنج جهت بسته که در طرف ديگر آن درب قرار دارد. کابينت ها را مي توان به دو نوع چوبي و فلزي تقسیم کرد. با وجود اينکه کابينت آشپزخانه فلزي مقاومت بيشتري نسبت به کابينت آشپزخانه چوبي دارد، اما به خاطر زيبايي کابينت آشپزخانه چوبي، بيشتر از این نوع استفاده مي شود. از لحاظ ظاهري کابينت ها به دو نوع قابدار و بدون قاب تقسیم می شوند. در کابینت قابدار بين کشو و درب کابينت ها فاصله اي وجود داشته که کشو يا کابينت روي آن سوار مي شود، اين مدل استحکام زيادي دارد اما نمي توان وسايل بزرگي را در آن جاي داد. نوع ديگر کابینت بدون قاب است که به مدل اروپايي نيز معروف است، در اين مدل، به دليل وجود نداشتن رويه ي ظاهري يا همان قاب، کناره هاي کابينت آشپزخانه ضخيم تر بوده و استحکام زيادتري دارد. کفي اين نوع کابينت نيز بر پايه ها قرار ميگيرد.

FrameFrameless

به طور کلي هر کابينت آشپزخانه چوبي شامل بخش هاي زير است:

رويه کابینت:

رویه اغلب کابينت ها را از چوب محکم مي سازند. در بين انواع مختلف چوب طبیعی که برای ساخت رویه کابینت استفاده می شود، چوب درخت گيلاس از انواع ديگر آن مانند چوب افرا و چوب بلوط گرانتر است. به غير از چوب طبيعي، کابينت را از تخته سه لايه، نئوپان و ام دي اف نيز مي سازند که ام دي اف بين آنها ارزانتر است.

بدنه کابينت:

بدنه کابينت آشپزخانه معمولاً از تخته سه لايه يا نئوپان با کيفيت بالا ساخته می شود، خصوصاً در بخشهايي مانند طبقه، دو طرف کناري يا زير کشوها که شکل ظاهري آن بخش زیاد مهم نيست. از آنجايي که استحکام اين بخشها خيلي مهم است، این بخش ها را ضخیم تر می سازند. روش اتصال بدنه کابینت چوب های مختلف نیز با هم متفاوت است، مثلا بدنه کابينت تخته سه لايه را معمولاً با پيچ و ميخ به هم وصل ميکنند، در حالي که کابينت هاي نئوپان را به جاي پيچ و ميخ، با چسب، شيار مشترک و يا با دستگاه هاي مخصوص به هم متصل ميکنند. به طور کلي کابينت هاي تخته سه لايه از کابينت هاي نئوپان گرانترند.

چهارچوب و درهاي کابينت:

اين بخش کابينت را مي توان از انواع چوب ها مانند چوب سخت، ام دي اف ، نئوپان يا تخته ي سه لايه و يا ترکيبي از آنها ساخت. امروزه بيشتر درهاي کابينت آشپزخانه را از چوب ام دي اف مي سازند و سپس آنرا روکش مي کنند.

در لینک زیر می توانید با تغییر رنگ تاثیر رنگ را بهتر مشاهده کنید.

http://www.agtmedya.com/home