b1bda08ab4a1851c21f9575332c91207

 

 

 

 

 

 

گل ارکیده، گلی منحصر بفرد، شیک و بسیار مناسب برای پرورش در آپارتمان است با دانستن شرایط نگهداری گل ارکیده آپارتمان خود را با وجود چنین گل فوق العاده ای تزیین کنید.
نگهداری گل ارکیده در منزل توجه عده کثیری را به خود جلب کرده است و راز جذابیت این گل ماندگاری طولانی مدت آن است. این گل زیبا در گلدان به مدت سه تا شش ماه گل می دهد و به صورت تک شاخه نیز تا یک ماه می توانید زیبا و شاداب بماند.
نگهداری گل ارکیده و پرورش آن در منزل با بهترین روش:
اندازه ی گل های ارکیده بین ۵ تا ۱۲ سانتی متر متغیر است و رنگ گل های ترکیبی جالبی نیز دارد.
دمای مورد نیاز گل ارکیده:
گل ارکیده گیاهی است با شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب، دمای هوای ۱۲ تا ۲۸ درجه سانتی گراد برای این گیاه بسیار مناسب است. دقت داشته باشید مه هوای سرد موجب از بین رفتن غنچه ها و هوای گرم باعث رشد بیشتر ساقه ها و نیز گل می شود. دمای بالای ۳۰ درجه سانتی گراد موجب کرگ گیاه می شود. پس گلدانتان را دور از وسایل گرمایشی قرار دهید.
میزان آبیاری مورد نیاز گل ارکیده:
گل ارکیده گیاهی کم توقع است اما از بی آبی و خشکی نیز بیزار است. باید قبل از خشک شدن کامل خاک گلدانتان را آبیاری کنید. یکبار در هفته یا هر ده روز یکبار آبیری برای ارکیده مناسب است . اما دقت داشته باشید میزان آبیاری به خاک گلدان بستگی دارد که به چه میزان آب را در خودش حفظ کند.
گل های ارکیده :آبپاشی بر روی گل های ارکیده باعث مرگ زودتر گل ها می شود.
گلدان مناسب برای نگهداری گل ارکیده:
ریشه ای گل ارکیده بر عکس دیگر گیاه هان نیاز به نور دارد. به همین دلیل برای ارکیده از گلدان های شفاف تر استفاده می شود. استفاده از گلدان هایی که از شبکه های سیمی به وجود آمده اند نیز برای گل ارکیده مناسب است زیرا رفت و آمد هوا در خاک گلدان برای گل ارکیده بسیار مفید است. از گلدان های چوبی نیز می توانید استفاده کنید.
هر گلدانی که انتخاب می کنید باید به زهکشی مناسب آن توجه کنید. زیرا اگر زهکش مناسب نباشد آب زیادی در خاک گلدان باعث پوسیدگی گیاه می شود.
نور مناسب برای پرورش بهتر گل ارکیده:
گل ارکیده به نور خورشید نیاز دارد اما ترجیح می دهد تا از نور به صورت غیر مستقیم بهره بگیرد. با توجه به برگ های گل ارکیده می توانید بفهمید که از نور کافی برخوردار بوده یا نه ؟
اگر برگ های ارکیده سبز روش باشد نشانگر این است مه شرایط موری برای گیاه مناسب است. اما برگ های سبز تیره نشان دهنده ی نور کم است و باید مکان گلدان را تعویض کنید. برگ های زرد مایل به قهوه ای نیز نشان دهنده ی نور بیش از حد است.
گل ارکیده نیاز به قیم دارد
گل ارکیده ساقه های نازکی دارد به همین دلیل می توانید از یک قیم تزیینی برای آن استفاده کنید. ساقه را توسط یک نخ یا سیم به قیم وصل کنید. تصویر زیر نمونه ای از قیم های تزئینی برای گل ارکیده است.
برای نگهداری گل ارکیده ب رطوبت ۶۰ تا ۸۰ درصدی نیاز است. پس گل ارکیده را به خوبی می تواند در تراریوم یا باغ شیشه ای نگهداری کرد
برای بهتر شدن شرایط گیاه در باغ شیشه ای مقداری زغال چوب به خاک اضافه کنید. زغال چوب از رشد باکتری ها جلوگیری می کند.
نگهداری گل ارکیده در گلدان ها زینتی زیبا مکایی بسیار زیبا به خانه ی شما می دهد و این گل زیبا و ساده را می توانید به راحتی در منزل خود پرورش دهید و از ویژگی های منحصر به فرد این گل فوق العاده لذت ببرید

نگهداری گل صد تومانی
29051

 

 

 

 

 
نیازها و پرورش گل صد تومانی
میزان آبیاری:
زمانی باید این گیاه را آبیاری کرد که سطح خاک تا حدودی رطوبت خود را از دست داده باشد. زیاده روی در آبیاری از جمله دلایل زرد شدن برگها، پوسیدگی ریشه این گیاه و از بین رفتن آن است. آبیاری کم گیاه نیز موجب عدم رشد و توسعه مناسب گیاه، ریزش غنچه های گل و عدم گلدهی و سوختگی نوک و حاشیه برگها می شود.
میزان نور:
این گیاه به حداقل ۵ ساعت نور مستقیم آفتاب نیاز دارد. اگر نور کمترین از این مقدار باشد تاثیر منفی در قوی شدن گیاه و گلدهی مناسب آن دارد. اگر این گیاه را در گلدان نگه می دارید اکثر پنجره های خانه بجز پنجره های جنوبی برای این گیاه مناسب هستند زیرا سمت جنوبی نور مستقیم زیاد بخصوص در طی روزهای گرم تابستان دارد که می تواند موجب سوختگی برگها و عدم گلدهی و یا ریزش گلهای گیاه شود.
دما مناسب برای گل صد تومانی:
در طی فصل رشد و برای محافظت از ریشه های گیاه در برابر گرما می توان در اواسط فصل بهار لایه ای از خاک برگ به ضخامت حدود ۲ سانتیمتر بر روی خاک اطراف گیاه پخش کرد البته نباید فراموش کرد که با فرارسیدن پاییز این لایه را برداریم زیرا وجود چنین موادی می تواند موجب ماندگاری آب اضافه در اطراف ریشه های گیاه و شیوع بیماری پوسیدگی گیاه شود.
رشد این گیاه با فرارسیدن دمای حدود ۱۲ درجه متوقف می شود و در پایین تر از این نیز زردی برگها آغاز می شود. در فصل زمستان ریشه های این گیاه به مقداری هوا سرد نیاز دارد تا بتواند سال آینده رشد مناسبی داشته باشد. این دما بین صفر الی ۷ درجه سانتیگراد است و حدود چهار – پنج ماه به چنین دمایی نیاز دارد.
خاک مناسب برای گل صد تومانی:
به خاکی با زهکش خوب نیاز دارد. خاکهایی با بافت سنگین که آب را در خود نگه می دارند موجب پوسیدگی ریشه این گیاه می شوند. بنابراین می توان از مخلوط خاک معمولی+خاک برگ + شن و یا خاک برگ +پیت موس +کوکوپیت از جمله خاکهای مناسب این گیاه است. بخصوص اینکه وجود پیت موس به دلیل اسیدی کردن ملایم محیط کاشت می تواند به رشد گیاه کمک کند.
تعویض گلدان وکوددهی:
زمان تعویض گلدان در اواخر فصل زمستان است یعنی قبل از این که گیاه رشد جدید خود را آغاز کند. توجه کنید که این گیاه اولا به گلدانهایی نسبتا بزرگ نیاز دارد و همچنین نسبت به جابجایی حساس است و باید با احتیاط بسیار فراوان نسبت به درآوردن از گلدان قدیمی و کاشت در گلدان جدید اقدام کرد.
توجه داشته باشید زمان خرید گل صد تومانی و هنگامی که می‌خواهید مجددا در مکانی جدید آنرا بکارید بهتر است که ابتدا گودالی به عمق ، عرض و طول ۴۵ سانتیمتر حفر کنید و کف گودال حدود ۱۰-۷ سانتیمتر مواد ارگانیک مانند خاک برگ و یا کود بسیار پوسیده دامی بریزید و سپس نسبت به کاشت گیاه اقدام کنید.
برای کوددهی می توان از زمانی که ارتفاع گیاهان نوع بوته ای به حدود ۷-۵ سانت رسید کوددهی را آغاز کرد و از فرمولی مانند ۱۰-۱۰-۵ هر ماه یک مرتبه استفاده کرد. همچنین برخی از پرورش دهندگان که از مناسب بودن دیگر شرایط محیطی مطمئن هستند از فرمولهای قویتری همانند ۲۰-۲۰-۱۰ استفاده می کنند اما باز هم کمتر بودن نیتروژن نسبت به فسفر و پتاسیم را رعایت می کنند.
مصرف کودهایی که نیتروژن زیاد دارند و یا اصولا زیاده روی در کوددهی می تواند موجب کاهش گلدهی این گیاه شود. اگر دستیابی به فرمولهای فوق مشکل است می توان از فرمول ۱۰-۱۰-۱۰ هر ماه یک مرتبه به شکل کامل و یا به صورت نصف غلظت استفاده کرد.
روش هرس کردن:
برای اینکه گیاه قامتی بلندتر بیابد می توان شاخسار جانبی گیاه را قطع و کوتاه کرد تا ساقه های اصلی بلندتر شوند. با دادن گل ساقه های گیاه سنگین می شوند و احتمال خم شدن و شکستگی آنان وجود دارد بنابراین بهتر است که از قیمهای مناسب برای حمایت ساقه های گیاه استفاده کرد.
فصل گل صد تومانی : گل ها فقط در ماه های اردیبهشت و خرداد باز می‌ شوند و عمر گل ها کم و در حدود دو هفته می‌ باشد

نگهداری گل داوودی

داوودی-580x675

 

 

 

 

 

 

خاک مناسب برای گل داوودی:
خاک مناسب برای کاشت گل داوودی در گلدان، مخلوطی از خاک لوم و شن است. همچنین ترکیبی از خاك باغچه، كود دامی و خاك جنگلی به نسبت مساوی برای پرورش این گیاه مناسب است.
میزان نور:
گل داوودی به نور متوسط و کامل خورشید نیاز دارد. بهترین مکان برای نگهدای گل داوودی در منزل پشت پنجره‌های جنوبی آپارتمان است. توجه داشته باشید اگر نور محیط آپارتمان کافی نباشد بسیاری از غنچه‌ها باز نخواهد شد، لذا برای جبران از نور مصنوعی استفاده کنید.
دما مناسب:
گل داوودی به دلیل تنوع بالایی که دارد، محدوده متفاوتی از درجه حرارت را میتواند تحمل کند و شما بر اساس آب و هوای محل زندگی خود میتوانید گل داوودی مناسب با شرایط خود را نتخاب کنید. به طور کلی انواع گل داوودی محدوده دمایی ۱۰ تا ۲۷ درجه سانتیگراد را میتوانند تحمل کنند.
کوددهی:
برای تغذیه گل داوودی و رشد بهتر این گل توصیه میشود هفته ای یکبار از کودهای ازته و پتاسه استفاده کنید. همچنین می توانید از کودهای مایع نتیرات پتاسیم و نیترات امونیوم هر دو هفته یکبار تغذیه گیاه را انجام دهید.
آبیاری:
لازم است خاک گلدان داوودی همراه مرطوب باشد. توجه داشته باشید خاک حالت غرقاب و خیس پیدا نکند.
مه‌پاشی: رطوبت هوای محیط به رشد بهتر گل داوودی کمک میکند به این منظور میتوانید هفته ای یکبار گل و برگهای گیاه را مه پاشی کنید. لازم به ذکر است مه پاشی زیاد و روزانه باعث زرد شدن برگها خواهد شد.


صفدری

مهندس صفدری فارغ التحصیل مهندسی برق-الکترونیک سابقه اجرایی در پروژه های عمرانی از سال 1386