نویسنده :مهندس صفدری

مرحله اول: انتخاب طیف رنگی

قبل از انتخاب طیف رنگی مورد نظر خود مثلا آبی ، زرد ،قرمز ،کرم و… ابتدا باید شناخت دقیقی از روحیات سلایق خود و ساکنین محل مورد نظر داشته باشید چون رنگ تاثیر مستقیمی در روحیات افراد دارد مثلا بهتر است از رنگ قرمز در اتاق خواب یک کودک بیش فعال استفاده نکنید چون رنگ قرمز درگروه رنگهای گرم است که ایجاد تحرک و هیجان از خواص این نوع از رنگها است برعکس همین مورد هم راجع به رنگهای سرد مثل رنگ آبی صدق می کند که آرامش و سکون از خواص رنگهای سرد است. دسته سوم از طیفهای رنگی رنگهای خنثی هستند که بین این دو گروه قرار دارند که می توان از این دسته رنگهای قهوه ای و کرم را نام برد که بیشتر مورد علاقه افرادی است که قدرت ریسک پذیری کمتری دارند (به علت ست شدن با اکثر رنگها).

پس بعد از شناخت روحیات و سلایق خود طیف رنگی مورد نظر خود را انتخاب کنید.

کرم ،کرم استخوانی، نخودی ،قهوه ای ،شکلاتی ،سبز زیتونی ، گل بهی ،آبی روشن ،یاسی ،بنفش ،پرتغالی ،کالباسی از جمله رنگهای پرکاربرد هستند.در ضمن براق یا مات بودن نیز در انتخاب رنگ موثرند که

مرحله دوم:انتخاب جنس رنگ

انتخاب جنس رنگ به انتظارات و سلایق شما بستگی دارد که دو عامل ماتی و براقی و مقاومت در برابر آب به جنس رنگ بستگی دارند با توجه به پیشرفت های زیادی که در همه صنایع بخصوص صنعت رنگ رخ داده است تنوع جنس رنگ بسیاری بوجود آمده است که انواع پلاستیک ،روغنی و آکریلیک جزء به صرفه ترین و پر کاربرد ترین رنگها می باشند. که می توانید در قسمت نقاشی ساختمان کرمانشاه اطلاعات بیشتری از خواص و مزایای این رنگها بدست آورید.

مرحله سوم:روش و ابزار اجرا

۳ روش فرچه،غلطک و پیستوله از روشهای بسیار پرکاربرد در رنگ آمیزی می باشند که به اختصار به مزایا و معایب آنها می پردازیم.

۱)رنگ آمیزی با فرچه:

پرکاربردترین روش رنگ آمیزی می باشد که از مزایای آن می توان قدرت نفوذ بیشتر رنگ در سطح مورد نظر نام برد به همین دلیل توصیه می شود همیشه دست اول کار حتی در اجرا با غلطک و پیستوله با فرچه اجرا شود.ضخامت هر لایه رنگ آمیزی با فرچه حدوداسه برابر اجرا با پیستوله است. از معایب این نوع اجرا سرعت اجرای کمتر و،به جا ماندن خط فرچه روی سطح کار و اشک انداختن رنگ در اثر اجرای نادرست می باشد.

۲)رنگ آمیزی با غلطک:

امروزه به دلیل سرعت اجرای بیشتر توسط غلطک این روش طرفداران خاص خود را دارد که از معایب آن ایجاد سطح زبر روی سطح کار است که مورد پسند خیلی از افراد نیست.

۳)رنگ آمیزی با پیستوله:

این روش دارای سرعت بالاتر و اجرای یکنواخت است و بهترین روش در اجرای رنگ های تیره و سیر می باشد که دلیل آن یکنواختی و نداشتن سایه در این طیف از رنگها می باشد.

از معایب این روش ایجاد ضخامت کم در هر بار رنگ آمیزی است و نیز در صورت عدم اجرای صحیح کار و نداشتن چسبندگی آستر به سطح کار موجب پوسته شدن رنگ می شود.یکی دیگر از معایب بزرگ این روش ایجاد گردهای ریز و بسیار چسبنده است که با توجه به شیمیایی بودن رنگهای ساختمانی برای سلامتی بسیار خطرناک می باشند که باید از استنشاق آنها بوسیله ماسکهای مخصوص جلوگیری کرد که همیشه این نوع ماسک ها محافظت صد در صدی ایجاد نمی کنند.

مرحله چهارم: انتخاب افکت

این مرحله کاملا سلیقه ای است که به تازگی طرفداران زیادی پیدا کرده است. از پتینه کاری، تار مولتی کالر، تکسچر(بافت برجسته) استنسیل یا شابلون ،انواع مهر، غلطک های طرح دار …. که می توانید در قسمت نقاشی ساختمان عکسهای این نوع کارها را مشاهده کنید.

شما بازدیدکنندگان عزیز می توانید سوالات ونظرات خود را از طریق قسمت نظرات، ایمیل یا از برنامه تلگرام (۰۹۱۸۲۸۲۱۲۰۰) مطرح کنید تا در اولین فرصت پاسخ مناسب برای شما ارسال گردد.

همچنین اگر در ساخت و ترکیب رنگ نیاز به مشاوره و کمک دارید فقط با هزینه ۵۰ هزار تومان می توانید از خدمات استادکاران ماهر و با تجربه در محل کار یا منزل خود استفاده کنید و دیگر نگران از دست رفتن مصالح،  وقت و بدست نیامدن نتیجه دلخواه نباشید.

Categories: آموزش

صفدری

مهندس صفدری فارغ التحصیل مهندسی برق-الکترونیک سابقه اجرایی در پروژه های عمرانی از سال 1386

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.