مقایسه قیرگونی و ایزوگام

مقایسه قیرگونی و ایزوگام

قیر و فرآورده های آن (ایزوگام) بدلیل عدم جذب و عبور آب از خود، برای عایق کاری رطوبتی در ساختمان استفاده می شوند.

قیر

قیرهای مورد استفاده در عایقکاری، قیر خالص هستند که در فرآیند پالایش نفت خام تولید می شوند (قیر معدنی حاوی مقادیری خاک است و خاصیت عایق بندی ضعیفی دارد) و معمولا در بشکه های ۱۷۰ تا ۲۰۰ کیلویی وجود دارند.

قیرانواع قیر با مشخصه های متفاوت وجود دارند و نفوذپذیری آنها با ضرایبی نظیر ۷۰ ×۶۰ ، ۱۵ × ۹۰ و یا ۸۵ × ۲۵ نامگذاری شده است.

قیر ۷۰ × ۶۰ برای نواحی سردسیر و معتدل مناسبتر است. این نوع قیر را برای سطوحی بکار می برند که در معرض تابش نور مستقیم خورشید قرار ندارد (مانند سرویسهای بهداشتی).

برای عایقکاری سطوحی که در معرض نور مستقیم خورشید و یا جریان هوای سرد قرار دارد از قیرهای سفت تر (۱۵ × ۹۰ و یا ۸۵ × ۲۵) استفاده می شود. انتخاب نوع قیر تابعی از مصالح موجود و تجربه قیرکاران است و در هر شهر ممکن است تفاوت داشته باشد.

گونی

گونی مورد استفاده در قیر و گونی چتایی نام دارد و انواع آن با اعدادی نظیر: ۹×۴۵ – ۱۰×۴۵ – ۱۱×۴۵ – ۱۲×۴۵ نشان داده می شود.

عدد اول (۴۵) عرض گونی به اینچ است، که معادل ۱۱۴ سانتیمتر است.

عدد دوم (۱۱) وزن واحد مساحت گونی است و معرف ریز بافت و یا درشت بافت بودن گونی می باشد. چتایی با ضریب ۹ نازکتر از چتایی با ضریب ۱۰ است. چتایی مناسب برای قیر و گونی ۹×۴۵ ، ۱۰×۴۵ ، ۱۱×۴۵ است.

ایزوگام

ایزوگام از ترکیب قیر و فرآوری آن بدست می آید. در واقع ایزوگام نوعی قیرگونی آماده اجراست که با حرارت موضعی نصب می شود. به بیان دیگر کار ساخت و آماده سازی قیر و اجرای آن روی گونی، در کارخانه تولید ایزوگام انجام می شود و فقط در محل نصب می گردد.

ایزوگاممقایسه ایزوگام و قیرگونی:

– ایزوگام سبکتر است و روندگی کمتری دارد و با حرارت موضعی در محل نصب می شود.

– کارآمدی ایزوگام بستگی به مرغوبیت جنس و تجربه مجری آن دارد.

– به مرور زمان و با نشت رطوبت لایه گونی در قیرگونی پوسیده می شود، اما درایزوگام مرغوب اینچنین نیست.

– تجربه نشان داده که عمر مفید ایزوگام (با جنس مرغوب و اجرای اصولی) بیشتر است.

– اجرای ایزوگام ساده تر است و کمتر محیط را کثیف می کند.

– برای محصولات ایزوگام برندهایی وجود دارند که برای دفاع از نام خود ناگزیر از تحقیق و سرمایه گذاری برای افزایش و حفظ کیفیت هستند، اما برای بشکه های قیر تاکنون برندی وجود نداشته.

ایزوگام مرغوب ویژگی های زیر را دارد:

-گرانتر است (اما لزوما ایزوگام گران مرغوب نیست) زیرا استفاده از مواد مرغوب ایزوگام (استفاده از ترموبایندینگ بجای تیشو و پلی استر) هزینه ساخت آن را بالاتر می برد.

-نصب آن کمی سختتر از ایزوگامهای نامرغوب است.

-در ترکیبات آن قیر معدنی و قیر دمیده (قیر اکسید شده) اضافه نشده است، این مواد فقط ضخامت ایزوگام را افزایش می دهند نه کارایی آن را.

-ایزوگام مرغوب لزوما ضخیمتر نیست. مرغوبترین ایزوگامهای جهان کمتر از ۴ میلیمتر ضخامت دارند.

چک لیست اجرای قیرگونی

۱٫ از خالص بودن قیر اطمینان حاصل شود. قیر خالص براق و شفاف است.

۲٫ قیر به آهک حساس است و در صورت تماس آهک با قیر، از خواص عایقی آن کاسته می شود، به همین دلیل زیر و روی قیرگونی را با ملات سبک ماسه و سیمان می پوشانند.

۳٫ برای اجرای قیرگونی ابتدا قیر را با حرارت ذوب می کنند تا شکل پذیر شود. در حین حرارت دادن باید احتیاط کرد که قیر نسوزد. قیر سوخته، به رنگ قهوه ای در می آید و خاصیت چسبندگی و عایق بندی ندارد.

۴٫ اگر در بشکه قیر که در حال جوشیدن است آب ریخته شود، کلیه محتویات آن کف کرده و بیرون می ریزد (اصطلاحا سر می رود).

۵٫ ارتفاع قیرگونی در حمام ۱٫۵ متر (نزدیک شیر دوش) و برای سرویس بهداشتی ۳۰ سانتیمتر است.

۶٫ دو طرف گونی (چتایی) همیشه باید قیر وجود داشته باشد. بنابراین تعداد لایه های قیر همواره یکی بیشتر از گونی است، مثلا:

۱ لایه گونی، ۲ لایه قیر

۲ لایه گونی، ۳ لایه قیر

۳ لایه گونی، ۴ لایه قیر

هر لایه گونی، بهتر است عمود بر لایه زیرین اجرا شود.

قیرگونیلبه گونی ها در جهت شیب کف روی هم قرار داده می شوند:

قیرگونی۷٫ سطح قیر و گونی (مخصوصا قیر ۷۰×۶۰) به اجسام نوک تیز حساس است و ترجیحا قیرگونی کف را در آخرین مراحل انجام می دهند تا رفت آمد کارگران روی آن انجام نشود. حتی گاهی ابتدا قیرگونی دیوار را اجرا می کنند و فقط تا ۱۰ سانتیمتر آن را روی زمین ادامه می دهند. پس از اتمام کاشی دیوار، قیرگونی کف را اجرا می کنند.

۸٫ در صورتیکه روی قیرگونی دیوارها، کاشی یا سرامیک اجرا شود، باید بین “قیرگونی” و “ملات کاشی” یک لایه توری سیمی قرار گیرد تا ملات بخوبی به دیوار بچسبد. توری سیمی با میخ به دیوار محکم می شود و روی آن مجددا قیر ریخته می شود تا عایق بندی شود.

اجرای عایق رطوبتی پشت بام

۹٫ در ازای هر ۱۰۰ متر فضای بام باید یک کف شور (خروجی آب) وجود داشته باشد.

۱۰٫ محل کفشور در بهترین حالت در مرکز سطح قرار دارد.

۱۱٫ در قیرگونی پشت بام، برای افزایش دوام آن، روی قیرگونی را آسفالت نرم می ریزند و سپس روی آن را موزاییک می کنند. این روش عمر قیرگونی را تا چندین سال افزایش می دهد اما بار سقف را زیاد می کند.

۱۲٫ بیشترین نشت آب در پشت بام، از اطراف کف شور (کف خواب) است، لذا سطح اطراف آنرا چندین لایه بیشتر قیرگونی (یا ایزوگام) می کنند.

 

در مورد اجرای عایق پیش ساخته (ایزوگام) توجه به نکات ذیل پیشنهاد می‌شود:
۱- از ایزوگام استاندارد منطبق بر شرایط آب و هوایی منطقه  استفاده شود مثلا ایزوگام نوعo دردو نوع  مخصوص مناطق گرمسیر و معتدل و نیز مخصوص مناطق سردسیر تولید می‌شود.
۲- در مناطق گرم و برای روی بامها از ایزوگام پشت آلومینیومی (فویل دار) استفاده شود تا انعکاس نور باعث داغ شدن بیش از حد ایزوگام نشود و همچنین فضای داخلی خانه نیز گرم نشود.
۳-  رول های ایزوگام را باید به صورت ایستاده دپو کرد تا لایه های ایزوگام به هم نچسبند. همچنین برخی تولید کنندگان، وزن ایزوگام را کاهش می‌دهند که نشانه نامرغوب بودن آن است. وزن توپ ایزوگام نباید کمتر از ۳۹ کیلوگرم باشد.
۴- قبل از اجرای ایزوگام باید سطح کار کاملاً خشک و تمیز باشد تا ایزوگام به خوبی به سطح بچسبد.
۵- لایه ها باید حداقل ۱۰ سانتیمتر همپوشانی داشته باشند.
۶- با توجه به اینکه دیده شده از اطراف کانال کولر های آبی، آب باران و برف به داخل ساختمان سرایت می‌کند پیشنهاد می‌شود که زانوهای کانال کولر در روی بام را نیز (پشت زانو که به سمت آسمان است) ایزوگام کنید.

 

منابع:

مباحث ۲۲ گانه مقررات ملی ساختمان – وزارت مسکن و شهرسازی

نشریه ۵۵ سازمان برنامه ریزی و بودجه

نشریات موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران – مباحث ساختمان