طراحی کابینت آشپزخانه روش های گوناگونی دارد که هر کدام مناسب یک نوع معماری است و رابطه مستقیمی با فضای آشپزخانه دارد. در اینجا به برخی از نکات طراحی کابینت آشپزخانه اشاره میکنیم:

۱- فضاي اتاق را اندازه گيري کنيد.

طراحي آشپزخانه با اندازه گيري دقيق شروع مي شود. در ابتدا بايد تصميم بگيريد چه چيزي مي خواهيد بسازید، چه سليقه اي داريد و چه موارد و وسايلي را مي خواهيد در کابينت لحاظ کنيد.

ابتدا با کشيدن طرح کلي اتاق نظر خود را به ديگران نشان دهيد. نگران نباشيد،  نياز نيست طراحی شما خيلي هنرمندانه باشد، تنها  یک طرح ساده کافي است، فقط باید دیگران را با طرح شما آشنا کند. براي کارهای حرفه اي تر مي توانيد از ابزارهاي سایت های اينترنتي استفاده کنيد. (اين سايت ها مزيتهاي زيادي مانند طراحي راحت و آسان، انتخاب از بين طرح هاي موجود سايت و از همه مهمتر ارتباط با افراد خبره در اين زمينه و استفاده از راهنمايي و مشامره آنها را در اختیار شما قرار می دهد، در برخي سايت ها حتي نياز به عضويت و پرداخت هزينه نيز ندارید. البته اين روش محدوديتهايي نیزدارد مثلا ممکن است این سایت ها از نرم افزار قديمي استفاده کند)

لوازم مورد نيازبرای اندازه گیری ابعاد آشپزخانه:

•متر

•مداد (ترجيحاً رنگي)

•پاک کن

•دفتر

•نردبان کوچک (در حد امکان)

اندازه گيري ديوار:

از يک گوشه اتاق شروع کرده و تا انتهاي ديوار برويد، تا جايي که ديوار تمام شده يا ستونی سر راه آن باشد يا به جايي باز مي شود مانند در، اگر در يا پنجره در مسیر آن بود، بايد اندازه آنها را نیز بگيريد. مجدداً اندازه گیری ديوار را ادامه داده و به کنج ديگر برويد. به اين صورت طول تمام ديوارهاي اتاق را اندازه گيري کنيد. پس از اندازه گيري طول هر ديوار، اندازه ي ديوارها را تک تک با هم مقايسه کنيد، اين کار کمک بسيار زيادي به شما براي يافتن اندازه دقيق ديوارها مي کند.

اندازه گيري در و پنجره:

پس از اندازه گيري ديوارها، به اطلاعات اضافي براي اندازه گيري در و پنجره احتياج داريد. بايد طول کلي در را به همراه پنجره اندازه گيري کنيد. در اندازه گيري پنجره، بايد قاب آن و فاصله ي آن از کف اتاق را نیزاندازه گيري کنيد. بايد براي هر کدام جدولی طراحي کنيد مثلاً ۱ و ۲ و ۳ و اطلاعات را در آنها یادداشت کنيد.

اندازه گيري سقف:

گام بعدي  اندازه گيري طول سقف آشپزخانه است. براي يافتن اندازه سقف بايد از مکان هاي مختلف اتاق فاصله کف و سقف را اندازه گيري کنيد تا اندازه دقيق آنرا پيدا کنيد.

 

۲- مثلث کاری آشپزخانه :

در آشپزخانه از بعضي وسايل مانند اجاق گاز، سينک ظرف شويي و يخچال استفاده بيشتري مي شود، از این رو طراحي آشپزخانه بايد بر مبناي قرار گرفتن آنها در کنار هم باشد که به آن مثلث کاري آشپزخانه مي گويند (معمولا اجاق گاز را بايد در وسط قرار می دهند). مثلث کاری آشپزخانه، قلب آشپزخانه شما است، پس هنگامي که طراحی می کنید يا از بين طرح های موجود آشپزخانه یکی را انتخاب مي کنيد، باید طرحي را انتخاب کنيد که اين مثلث را کاملا رعايت کرده باشد. علاوه بر این، محلي را هم براي آماده کردن غذا اختصاص دهيد. کاربردي ترين مکان، بين اين سه و بخش مرکزی مثلث کاری آشپزخانه است.

۳- انواع طراحی آشپزخانه:

۱- طراحی آشپزخانه L شکل:

kitchen-cabinet-design-L-shaped

اين طرح به خاطر خميده بودن، يکي از محبوب ترين طرح هاي آشپزخانه است. در اين حالت اگر تعداد افرادي که به آشپزخانه مي آيند زياد باشد، از لحاظ جا کمبودي احساس نمي شود، بعلاوه در اين طرح مي توان پيشخوان يا ميز غذاخوري را هم به اشپزخانه اضافه کرد.

 

 

۲- طراحی آشپزخانه U شکل:

kitchen-cabinet-design-u-shape-kitchen2

در اين روش،  سه جهت آشپزخانه با اين وسايل پر شده و بين آنها کابنيت، پيشخوان و اسباب و وسايل دیگر قرار مي گيرد. اين روش به خاطر قرار دادن فشرده وسايل آشپزخانه در کنار هم بسيار پر طرفدار است. اين حالت فضاي باز زيادي ايجاد کرده و رفت و وآمد در آشپزخانه را راحت تر مي کند.

 

۳- طراحی آشپزخانه G شکل:

kitchen-cabinet-design-G-Shaped

اين مدل طراحی همانند طراحی آشپزخانه U شکل استو این مدل همان ميزان فضاي باز زياد و فضاي پيشخوان را به ما مي دهد، چيزي که اين مدل را از مدل U شکل متمايز مي کند ديوار چهارم کابيني است.

۴- طراحی آشپزخانه مدل گالري:

kitchen-cabinet-design-Galley

اين مدل طراحی مناسب آشپزخانه هاي کوچک بوده و بسيار به صرفه و کاربردی است. افرادي که در اين مدل آشپزي مي کنند دسترسي خوبي به اجاق گاز و وسايل آشپزي دارند اما کابينت و محل ذخيره ي غذا این مدل محدود است.

۵- طراحی آشپزخانه مدل ديواري :

kitchen-cabinet-design-Single-Wall

به دلیل استفاده بهینه از فضا، اين مدل بیشتر مناسب آپارتمانها است. اين روش با سه ديوار در جلویش فضاي آزاد زيادي در اختیار ماقرار داده و رفت و آمد را راحت تر می کند.

Categories: آموزش

صفدری

مهندس صفدری فارغ التحصیل مهندسی برق-الکترونیک سابقه اجرایی در پروژه های عمرانی از سال 1386